Using Formulas To Represent Different Rate Relationships

Price

Work Time

Price

In the following Tasks, you’ll look at four situations that describe rate relationships.

Situation 1: Price

Look at the table.

  • Find the rate (the unit price).
  • Write a formula for finding the price in dollars of any weight in pounds of apples.

Hint:

  • What are the two quantities in the situation?
  • Choose a variable for each of the quantities.
  • How much does 1 lb of apples cost?
  • How do you express a formula for any amount of apples at the unit price?
3 of 10