Exploring Rate In The Context Of Shopping

Make Connections

Performance Task

Ways of Thinking: Make Connections

Take notes about your classmates’ approaches to solving the problem.

  • Determine an approach you will use to solve a different problem involving unit price.

Hint:

As your classmates present, ask questions such as:

  • What are the quantities in this situation?
  • What equation did you use?
  • Where do you see the price of 1 egg in your equation?
  • What operation did you use to find the unit price? Explain your thinking.
  • Does your answer make sense? Why?
  • If you know the unit price, how do you find the price for any amount of eggs?
  • You used an equation and another student used a table to find the cost of 9 eggs. Can you compare the two representations?