Exploring Rate In The Context Of Shopping

Comparing Prices

Work Time

Comparing Prices

Carlos bought a box of cereal. The box contained 16 ounces of cereal and cost him $4.00.

Emma bought a box of a similar cereal. The box contained 24 ounces of cereal and cost her $6.00.

  • Who got the better deal? Explain how you know.

Hint:

  • What are the two quantities in this problem?
  • How can you find the cost of 1 ounce?
  • What operations should you use?
  • Does your answer make sense?